Digikoristusnädal - ESMASPÄEV 23. jaanuar Toomas Jüris

ESMASPÄEV 24. JAANUAR
Postkastis plats puhtaks: loobu, tühista, kustuta.

Ava enda e-postkast ja vaata üle, milliste asutuste igakuiseid uudiskirju, reklaame ja kliendikirju saad ning milliste meililistidega liitunud oled. Katkesta ebavajalike kirjade tellimused millest sa tegelikult vajalikku informatsiooni ei saa.

Tee nii: ava ebavajalik kiri, keri kirja lõppu ja leia sealt väga väikeses kirjas link nimega „Unsubscribe“, „Loobu uudiskirjast“, „Ma ei soovi enam e-kirju saada“, jne. Vahel võib link “Unsubscribe” olla ka kirja üleval osas, kohe saatja meiliaadressi järel. Kui meililistist loobumiseks eraldi linki kirja sees pole, kontakteeru listihaldajaga ja palu end eemaldada. Kui sulle tulevad e-kirjadena ka mittesoovitud sotsiaalmeedia kontode teavitused (Facebook, Instagram, Youtube), siis need saad maha võtta enda kontode alt. Näiteks Facebooki e-kirjadena tulevad teavitused saab välja lülitada siit: Sätted - Teated - Teavituste seaded või Settings - Notifications. Selleks, et enda nö „nähtamatut“ rämpsposti paremini üles leida, mine e-postkasti prügikasti kausta - sealt leiad need kirjad, mille oled ebavajalikkuse tõttu juba kustutanud. Ava need uuesti ja katkesta tellimine.

Kõige rohkem ruumi võtavad postkastis suurte manustega kirjad, näiteks fotod ja videod. Kasuta otsingut - enamustes e-postkastides saab eraldi otsida Ülesanded ROHELISE KOOLI PROGR AMM EESTIS Innustades noori täna, hoiame homset maailma manustega faile või järjestada kirjad mahu järgi ning alusta sorteerimist kõige mahukamatest. Näiteks Gmailis leiad kohe ülevalt menüüst “Search mail” valiku “Show search options”. Tee seda nii saadetud kui saabunud kirjade kaustas.Tuleta meelde või vaata prügikastist, mis asutustelt oled kunagi saanud palju reklaampakkumisi, uudiskirju või arvukalt listikirju, otsi need otsingust märksõnaga üles, tee järjest linnukesed ette ja kustuta kõik korraga ära, nii hoiad rohkem aega kokku kui niisama postkasti läbi lehitsedes.

Kas teadsid? E-kirjade saatmisel võib olla suurem mõju kui arvasid - kui saadad ühe aasta jooksul palju suurte manustega kirju, näiteks fotosid ja videosid, jättes need ka postikasti alatiseks alles, siis võrdub see iga aasta pooltühja autosõiduga ühest Eesti otsast teise. 2021. aastal saadeti maailmas ühes päevas üle 300 miljardi e-kirja. E-postkastide sisusid hoiustatakse väiksemates serveriruumides või hiigelsuurtes andmekeskustes, mille toite- ja jahutussüsteemid tarbivad pidevalt suurtes kogustes energiat.